flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

​Рада суддів України провела установче засідання робочої групи з підготовки коментаря до Кодексу суддівської етики

14 листопада 2024, 08:57

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рада суддів України провела установче засідання робочої групи з підготовки коментаря до Кодексу суддівської етики, про що відповідне розпорядження №3 від 8.11.2024 року  на підставі рішення РСУ від № 35 від 04.10.2024 підписав Голова Ради суддів України Богдан Моніч. Нагадаємо, що нова редакція Кодексу суддівської етики була схвалена делегатами ХХ чергового з'їзду суддів України, що відбувся 18-19 вересня 2024 року в Києві.

Саме установче засідання робочої групи було проведено 8 листопада в Києві за організаційного сприяння Програми UASID "Справедливість для всіх". Загалом, його проведенню передувала велика підготовча робота з огляду на кількість залучених представників органів суддівського самоврядування й врядування, діючих суддів та суддів у відставці, представників суддівських громадських організацій, науковців, правників та міжнародних партнерів.

Відкриваючи засідання, Голова Ради суддів України Богдан Моніч зазначив, що підготовка коментаря має не менш важливе значення, ніж Кодекс суддівської етики, оскільки є путівником, в якому роз'яснюються найбільш поширені питання та ситуації, з якими стикаються судді у своїй процесуальній та позапроцесуальній діяльності.

Він нагадав, що Кодекс суддівської етики та коментар до нього є складовими "добровільно взятих на себе суддями певних зобов'язань у поведінці, які є значно вищими у порівнянні з іншими членами суспільства".

"У цьому зв'язку ми з вами маємо підготувати такий коментар, який дасть відповіді не тільки на злободенні питання, а й додасть суддям сміливості, адже судді не мають приймати рішення під страхом тиску. Кодекс і коментар мають, певною мірою, убезпечити їх від цього можливого тиску", - підсумував Голова РСУ.

Дмитро Лук'янов – заступник Голови Вищої ради правосуддя також наголосив на важливості підготовки коментаря з огляду на роботу над Єдиними показниками для оцінки доброчесності та професійної етики судді (кандидата на посаду судді), яка зараз триває у ВРП, а самі показники мають бути затверджені після консультацій з Вищою кваліфікаційною комісією суддів України, Радою суддів України та Громадською радою доброчесності.

Свою підтримку й зацікавленість у підготовці коментаря висловила й член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Галина Шевчук. Наявність такого посібника, на її думку, стане в нагоді як при кваліфікаційному оцінюванні суддів, так і при проведенні конкурсів на посаду судді.

Єгор Краснов – керівник робочої групи, голова Комітету РСУ з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції та врегулювання конфлікту інтересів найперше подякував членам робочої групи, які погодились працювати над коментарем, а широке представництво пояснив намаганням врахувати позицію представників усіх суддівських організацій та органів.

"Ми врахували позитивний досвід, який отримали під час підготовки нової редакції Кодексу суддівської етики і тепер знаємо, що ніхто не зможе дорікнути нам за "монополію" при підготовці таких важливих документів. Відповідати перед суддями і суспільством будемо всі!", - пожартував Єгор Краснов і додав, що в кожному жарті є частка правди.

Перед тим як розподілити між членами робочої групи статті Кодексу суддівської етики, учасники засідання отримали рекомендації від професора інституту приватного права Університету Осло, Норвегія, пана Ганса - Пітера Гравера (онлайн) та доцента Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, члена Науково-консультативних рад при Верховному Суді та Голові ВРУ, пана Віктора Смородинського, які полягали в необхідності дотримання високих стандартів етичної поведінки для представників суддівської спільноти.

В установчому засіданні, що відбулося 08 листопада 2024 року, взяли участь:
Богдан Моніч – Голова Ради суддів України;
Дмитро Лук'янов – заступник Голови ВРП;

Члени ВРП – Олександр Сасевич, Інна Плахтій, Сергій Бурлаков;

Віктор Городовенко – суддя Конституційного Суду України

Єгор Краснов - голова робочої групи, голова Комітету з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів, суддя Касаційного господарського суду у складі ВС та Оксана Марченко - заступник Голови Ради суддів України, суддя Господарського суду міста Києва;

Члени Ради суддів України – Олег Головенко, Олена Ганечко, Тетяна Гребенюк, Володимир Кравчук, Ірина Шепетко, Андрій Потапенко; Андрій Жук - суддя Касаційного адміністративного суду у складі ВС;

Тетяна Малашенкова – суддя Касаційного господарського суду у складі ВС;

Євген Краснощоков – суддя Касаційного цивільного суду у складі ВС; Віктор Смородинський - доцент Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого;

Лариса Трофімова - суддя Черкаського окружного адміністративного суду; Олександр Ситников – член ГО "Всеукраїнська асоціація суддів у відставці; Сергій Уханенко - член Правління Всеукраїнської асоціації адміністративних судів, суддя КАС у складі ВС;

Марина Шаховніна – член Асоціації суддів України, суддя Подільського районного суду міста Києва; Ірина Шаповалова – суддя Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області; 

Тетяна Огнев'юк – Голова Правління ГО "Добросуд", адвокатка та Ольга Примак-Березовська - заступник Голови Правління ГО "Добросуд", суддя Оболонського районного суду міста Києва;

Костянтин Харакоз - суддя Господарського суду Донецької області; Володимир Кравчук - член РСУ, суддя КАС у складі ВС;

Денис Зборошенко – юридичний радник Міжнародної організації права розвитку (IDLO);

Олександр Пасенюк - Президент Всеукраїнської Асоціації адміністративних судів та член Асоціації Сергій Уханенко – суддя КАС у складі ВС;

Юлія Бездоля - голова Правління Асоціації розвитку суддівського самоврядування України, суддя Господарського суду Одеської області;

Олег Михалюк – радник з юридичних питань Програми USAID "Справедливість для всіх", Ольга Бойко – адміністративний менеджер та Михайло Загоровський – менеджер з комунікацій.
Організатором установчого засідання Робочої групи виступила Рада суддів України за підтримки Програми USAID "Справедливість для всіх".

Організаційне забезпечення заходу здійснювали працівники відділу організаційного забезпечення суддівського самоврядування.

Рада суддів України