flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

​Рада суддів України провела засідання робочої групи з підготовки коментаря до Кодексу суддівської етики

25 грудня 2024, 09:46

Рада суддів України, 20 грудня 2024 року, в Києві провела засідання робочої групи з підготовки коментаря до Кодексу суддівської етики.

Засідання відбувалося в розширеному форматі на базі Київського національного університету імені Тараса Шевченка, у якому взяли участь більшість членів робочої групи, а це судді, судді у відставці, члени суддівських громадських організацій, а також представники Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя, науковці університету.

Засідання відбувалося за підтримки Програми USAID "Справедливість для всіх", яку під час засідання представляла заступник керівника програми пані Наталія Петрова. Також саме за сприяння Програми, перед учасниками засідання виступив експерт з питань судової реформи, ексчлен Суддівської Ради Словацької Республіки Павол Жілінчик. В експертних колах останній відомий як дослідник кодексів суддівської етики та коментарів до них, що діють в суддівських спільнотах європейських країн.

З його слів, якщо коротко, то на фоні досліджених кодексів та коментарів до них в Польщі, Нідерландах, Швеції, Чехії, Англії/Уельсу (найновіший з перерахованих, затверджений 2023 року), український Кодекс є лаконічним, прогресивним (стаття про штучний інтелект), структурованим, що дозволить вважати його (за умови такого ж якісного коментаря до нього) зразковим для керування у роботі – здійсненні правосуддя.

Попри відмінність кодексів, як зазначив пан Павол Жілінчик, всі вони мають спільний посил "люди не бажають, щоб така влада (судова)була в руках тих, чия чесність, здібності чи особисті стандарти викликають сумніви", - наголосив пан Жілінчик.

Власне, про високі стандарти відповідальності та етичної поведінки в процесуальній та позапроцесуальній діяльності судді, у своєму вітальному слові на початку засідання зазначив Голова Ради суддів України Богдан Моніч, голова Комітету РСУ Єгор Краснов, заступник Голови Вищої ради правосуддя Дмитро Лук'янов.

Ще однією особливістю засідання робочої групи була участь в ньому науковців КНУ, а це Оксана Хотинська-Нор, докторка юридичних наук, професорка, заслужений юрист України, завідувачка кафедри юстиції навчально-наукового інституту КНУ, Марія Рогожа, докторка філософських наук, професорка кафедри етики, етики, естетики та культурології КНУ, Ірина Маслікова, докторка філософських наук, доцент, завідувач кафедри етики, естетики та культурології КНУ. Також, постійним членом робочої групи є їхній колега, доктор юридичних наук, професор кафедри теорії, історії права та держави КНУ імені Тараса Шевченка Борис Малишев.

Окрім цього, під час засідання було врегульовано цілий ряд організаційно-технічних питань, що стосуються написання Коментаря до Кодексу суддівської етики: обсяг, стиль, шрифти та інше.

Наступне засідання, як зазначив керівник робочої групи, голова Комітету РСУ з питань дотримання етичних норм, запобігання корупції і врегулювання конфлікту інтересів Єгор Краснов, вже буде стосуватися обговорення робочих коментарів до перших статей Кодексу суддівської етики, всього їх - 21.

Рада суддів України