Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Загальна інформація
Судовий збір є порівняно новим видом судових витрат, що з'явився після прийняття Закону України «Про судовий збір» 8 липня 2011 року. До того за подання заяв до суду сплачувалося державне мито.
Закон регулює:
· Розміри ставок судового збору;
· Пільги щодо сплати судового збору;
· Порядок сплати судового збору;
· Повернення судового збору;
· Відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати;
· Зарахування судового збору до Державного бюджету України.
Правила розподілу сплаченого судового збору у складі судових витрат регулюють відповідні положення процесуальних кодексів.
Судовий збір у однойменному законі визначається як "збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат".
Згідно Бюджетного кодексу України, судовий збір надходить до спеціального фонду Держбюджету, розпорядником якого є Державна судова адміністрація України, та в подальшому направляється на забезпечення здійснення правосуддя та зміцнення матеріально-технічної бази судів. Вказані цілі, відповідно до Бюджетного кодексу, фінансуються із спеціального фонду винятково за рахунок судового збору.
Таке визначення підкреслює цільовий характер судового збору. Можна зробити висновок, що даний платіж справляється з огляду на те, що розгляд вашої позовної заяви буде здійснюватися суддею та допоміжним персоналом у певному приміщенні, з використанням, комп’ютера, копіювальної техніки, паперу, поштового зв’язку – одним словом, з витрачанням деяких коштів. І саме ці витрати суду має компенсувати особа, що до нього звертається.
Таким чином, судовий збір є обов’язковим платежем, який необхідно сплатити за звернення до суду із позовною заявою, апеляційною чи касаційною скаргою, заявою про перегляд судових рішень Верховним Судом України, а також заявою про перегляд справи за нововиявленими обставинами.
За допомогою судового збору державі частково компенсуються видатки на суди та здійснення судочинства.
Розмір судового збору та порядок його сплати встановлені Законом «Про судовий збір», згідно якого судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно ч. 1 статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» з 1 січня 2015 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1218 гривень.
Судовий збір сплачується через установи банків або пошти у готівковій або безготівковій формі шляхом перерахування коштів на відповідний рахунок органів державного казначейства.
Реквізити рахунку можна дізнатися у кожному суді на дошці оголошень, або за допомогою Інтернету на офіційному веб-порталі «Судова влада України» за посиланням : http://court.gov.ua/sudytax/
Дізнатися про те, як можна розрахувати та отримати квитанцію на сплату судового збору за допомогою вказаного сайту, Ви зможете нижче.
Підтвердженням сплати є квитанція, видана у банківському або поштовому відділенні, або платіжне доручення банку на безготівкове перерахування коштів. Цей документ необхідно додати до позовної заяви, скарги на судове рішення чи заяви про його перегляд, інакше суд залишить заяву чи скаргу без руху.
Якщо при зверненні до суду Ви випадково сплатили судовий збір у більшому розмірі, ніж це встановлено законом, Ви маєте право на повернення переплаченої різниці. Для цього потрібно подати клопотання до суду, на підставі якого буде постановлено відповідну ухвалу.
Можливі ситуації, коли після подання позовної заяви до вирішення справи судом Ви відмовитеся від свого позову у зв’язку з задоволенням відповідачем Ваших позовних вимог. У такому разі Ви також маєте право на повернення судового збору шляхом звернення з відповідним клопотанням до суду.
Крім того, Ви можете вимагати повернення всієї суми сплаченого судового збору у випадках:
1. повернення Вашої позовної заяви, заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом, заяви за нововиявленими обставинами або скарги;
2. відмови у відкритті провадження у Вашій справі;
3. залишення позовної заяви, заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом, заяви за нововиявленими обставинами або скарги без розгляду.
Для повернення судового збору також потрібно звернутися з відповідною заявою до суду.
Однак правило про повернення судового збору не застосовується у випадках, якщо заяву чи скаргу було залишено без розгляду на підставі свідомих, цілеспрямованих дій позивача, таких як: подання особистого клопотання про залишення його заяви чи скарги без розгляду, а також його повторне неприбуття в судове засідання щодо розгляду його позову.
Сума судового збору також буде Вам компенсована відповідачем, якщо суд задовольнить Ваш позов і покладе судові витрати на відповідача. Для цього Вам потрібно перед завершенням судового розгляду подати суду клопотання, в якому буде визначено грошовий розмір судових витрат, компенсацію яких Ви вимагаєте (включаючи судовий збір). Результати розгляду такого клопотання будуть закріплені у відповідній постанові суду.