flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

СТВОРЕНО СИСТЕМУ УПРАВЛІННЯ ОХОРОНОЮ ПРАЦІ

07 липня 2015, 17:44

             Заявивши  про  свій  намір приєднатися до Європейського Союзу, Україна взяла на себе зобов’язання щодо приведення національногозаконодавства у відповідність з законодавством ЄС. З цією метою ще 1992 року прийнято  нову редакцію Закону «Про охорону праці», розроблюються нові нормативно-правові акти, ведеться робота по внесенню змін до діючих нормативних актів по таким напрямкам: загальні вимоги безпеки праці та захисту здоров’я працюючих на робочих місцях, безпека машин, безпека електрообладнання, засоби індивідуального захисту, використання вибухових речовин, гірничі роботи, захист від шуму тощо.

Охорона праці - це система правових, соціально економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження здоров’я і працездатності людини в процесі праці. Ефективним методом організації охорони праці на підприємстві є системний підхід, тобто об'єднання розрізнених заходів з охорони праці в єдину систему цілеспрямованих дій на всіх рівнях і стадіях управління виробництвом шляхом створення і забезпечення функціонування системи управління охороною праці.

Відповідно до ст. 13 Закону “Про охорону праці” роботодавець повинен забезпечити  функціонування  системи  управління  охороною   праці (СУОП).

Система управління охороною праці (СУОП) - це сукупність взаємопов'язаних органів управління підприємством /підрозділом/, які на під ставі комплексу нормативної документації проводять цілеспрямовану, планомірну діяльність по здійсненню відповідних функцій і методів управління трудовим колективом з метою виконання поставлених завдань і заходів з охорони праці.

 Також у  ній повинні бути подані найважливіші напрями в роботі по забезпеченню безпеки праці, сформульовані основні обов'язки працівників в цьому напрямі, починаючи від першого керівника і закінчуючи виконавцями  всієї вертикалі управління. Структура охорони праці підприємства, установи  та взаємозв’язки

 

Положення про систему управління охороною праці підприємства повинно бути розроблено у відповідності до „Рекомендації щодо побудови, впровадження та удосконалення системи управління охороною праці” затвердженої наказом Держгірпромнагляду від 07.02.2008 №35.

 

Згідно із Законом України «Про охорону праці» служба охорони праці створюється роботодавцем для організації виконання правових, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних, соціально-економічних і лікувально-профілактичних заходів, спрямованих на запобігання нещасним випадкам, професійним захворюванням і аваріям у процесі праці.

Роботу служби охорони праці спрямовано на створення здорових і безпечних умов праці, на збереження життя та здоров’я працівників у процесі виконання ними трудових обов’язків.

Перш за все слід розуміти, що служба охорони праці на підприємстві, у тому числі в державній установі, якою є ТУ ДСА України в місті Києві, повинна забезпечити виконання вимог чинного законодавства України з питань охорони праці, а також забезпечити нормативно-правовими актами з охорони праці, що діють у межах підприємства, посібниками, навчальними матеріалами з цих питань; організовувати роботу кабінету з охорони праці, наради, семінари та інші заходи з цих питань.

Однією з найважливіших функцій, які покладені на службу охорони праці, є участь у розслідуванні нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві. Також фахівці з охорони праці беруть участь у складанні санітарно-гігієнічної характеристики робочих місць працівників, які проходять обстеження щодо профзахворювань; у проведенні внутрішнього аудиту охорони праці та атестації робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці; у складанні списків професій і посад, згідно з якими працівники повинні проходити обов’язкові попередні та періодичні медичні огляди; в організації навчання з питань охорони праці та роботи комісії з перевірки знань з цих питань.

Служба охорони праці на підприємстві(в установі) покликана також контролювати дотримання роботодавцем вимог законодавства з охорони праці, тому має право видавати керівникам структурних підрозділів  установи обов’язкові для виконання приписи щодо усунення наявних недоліків і отримувати від них необхідні відомості, документацію і пояснення з питань охорони праці.

Щоб ця система  почала діяти  в Територіальному управлінні Державної судової адміністрації в місті Києві, необхідно було ввести в дію комплекс  нормативно-правових документів, які  регулюють   всі питання, пов'язані з підготовкою, прийняттям і реалізацією управлінських рішень в сфері охорони праці в державній установі.

Така робота була проведена і її результатом стало створення Системи управління охороною праці (СУОП) у ТУ ДСА України в місті Києві, положення про яку затверджено наказом начальника Управління від 07.07.2015.

До комплексу першочергових заходів, що забезпечують функціонування служби  охорони  праці в Управління, відносяться також:

1.     Визначення посадової особи, відповідальної за охорону праці в ТУ ДСА України в місті Києві;

2.     Затвердження Положення про службу охорони праці в Територіальному управлінні Державної судової адміністрації України в місті Києві .        

3.     Затвердження  Положення про навчання з питань охорони праці в Територіальному управлінні Державної судової адміністрації України в місті Києві .

4.     Затвердження Порядку проведення інструктажів з питань охорони праці та протипожежних інструктажів в Територіальному управлінні Державної судової адміністрації України в місті Києві.

5.      Затвердження  Плану  роботи  служби охорони праці Управління на ІІ  півріччя  2015 року

6.     Створення постійно діючої комісії з перевірки знань з питань охорони праці в Територіальному управлінні Державної судової адміністрації в місті Києві та затвердження відповідного положення.

7.     Затвердження Інструкції про заходи пожежної безпеки в службових приміщеннях Територіального управління Державної судової адміністрації в місті Києві

8.     Затвердження Інструкції з охорони праці для працівників Територіального управління Державної судової адміністрації в місті Києві, зайнятих на роботах із персональними ЕОМ

9.     Затвердження Інструкції з охорони праці та  електробезпеки для  працівників Територіального управління ДСА України в місті Києві.

10.  Затвердження Інструкції з охорони праці під час роботи на копіювальних апаратах в Територіальному  управлінні  ДСА України в місті Києві.

11.  Затвердження Програми(текста) вступного інструктажу для працівників Територіального управління ДСА України в місті Києві.

 

Наступними кроками по запровадженню комплексу заходів щодо охорони праці в Управлінні будуть:

-         проведення навчання з працівниками та  перевірка їх знань з питань охорони праці та пожежної безпеки;

-         атестація робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці;

-         проведення спільно з представниками структурних підрозділів перевірок дотримання працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці;

-         складання за участю керівників структурних підрозділів переліків професій, посад і видів робіт, на які повинні бути розроблені інструкції з охорони праці, що діють у межах установи, надання методичної допомоги під час їх розроблення.