flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Громадські слухання "Судова влада та суспільство"

09 серпня 2010, 13:43

 

З метою підвищення авторитету судової гілки влади у суспільстві, підвищення відкритості суддів для громадськості, налагодження взаємозв’язку між громадянами та суддівським корпусом України ВГО «Судова Асоціація України «Фундація сприяння правосуддю» за підтримки Українсько-Канадського Проекту Судової Співпраці 06 серня 2010 року відбулися  громадські слухання на тему «Судова влада та суспільство».

 

Формат заходу - відкрите спілкування між представниками суддівського корпусу міста Києва й Київської області та громадськості, зокрема засобів масової інформації та громадських організацій.

 

У заході брали участь:

 

Тарасова Катерина Ігорівна – голова правління ВГО Судова асоціація України «Фундація сприяння правосуддю»,

Гуменюк Василь Іванович – заступник голови Ради суддів України, суддя Верховного Суду України,

Подолян Петро Івановичначальник територіального управління Державної судової адміністрації в місті Києві,

Першиков Євгеній Володимирович - заступник голови Судової палати з розгляду спорів пов’язаних з державним регулюванням економічних відносин Вищого господарського суду України,

Нечипоренко Юрій Аркадійович - голова Апеляційного суду Київської області.

 

         Виступи доповідачів хоча і стосувалися висвітлення питань роботи та фінансового забезпечення судів міста Києва та Київської області, проблем господарського судочинства та органів суддівського самоврядування, але сконцентрувалися навколо діючого з 30 липня цього року Закону України «Про судоустрій та статус суддів», що передбачає реформування не лише судової системи, але і певних процесуальних норм законодавства.

         Так, Нечипоренко Ю.А., звітуючи про стан відправляння правосуддя у підзвітних йому судах Київської області, зазначив, що останнім часом не лише зросло навантаження суддів, яка подекуди сягає 300 з лишнім справ на місяць на одного служителя Феміди, але й збільшилася кількість залишків нерозглянутих справ. Через що порушуються розумні строки розгляду спорів. Однак з набранням чинності закону «Про судоустрій та статус суддів» ситуація може погіршитися, оскільки він передбачає ще більше скорочення терміну розгляду справ – до одного місяця. Не зрозумілим є норма, яка забороняє повернення вищою інстанцією справ на новий розгляд. Адже не відомо, як бути у тих випадках, коли йдеться про залучення осіб, що не брали участь у справі, через що оскаржують це рішення.

         У тому ж аспекті проведення судової реформи та запровадження нових процесуальних норм Першиковим Є.В. розглядалися проблеми господарського судочинства. Зокрема, йшлося про нову систему відводу суду суддями, скорочення строків розгляду справ, скасування стрибкової касації, запровадження автоматичної системи розподілу позовів, тобто усього того, що сьогодні доводиться засвоювати суддям. «Разом з тим, законодавцем не вирішена головна проблема, яка турбує спеціалізовані суди, - це розмежування повноважень між судами адміністративної юстиції та господарської», - зазначає пан Першиков.

         Начальник територіального управління Державної судової адміністрації в місті Києві Подолян П.І. у своєму виступі наголошував на тому, що головною проблемою на сьогодні є відсутність належного фінансування судової системи. І хоча у 2010 році передбачено виділити на потреби правосуддя чималу суму 56 млн. грн., після виплати зарплат суддям, податків та затрат на потреби судів на побудову нових судових приміщень, їхній ремонт та утримання залишаються крихти. «Правда, у цьому і наступному році планується за рахунок інвесторів побудувати нові приміщення Святошинського та Подільського судів, що вже тішить», -- зазначив він.

         Проблемні питання, пов’язані із фактично перебудовою органів суддівського самоврядування, підіймав і заступник голови Ради суддів України Гуменюк В.І.. Він зазначив, що Рада суддів України – це парламент та Кабінет міністрів у судовій системі. На його думку, саме через те, що політикам не до вподоби великі повноваження цього органу суддівського самоврядування, і були запроваджені зміни у законодавство, що послаблюють його. «Проте, не зважаючи на дорікання можновладців, 9 серпня ми проводимо РСУ, оскільки між З’їздами суддів України саме вона виконує повноваження органу суддівського самоврядування, -- вважає пан Гуменюк. – До того ж, сьогодні суддям необхідно обговорити нові вимоги закону «Про судоустрій та статус судді, за якими тепер їм доводиться працювати». Також він зазначив, що РСУ віднині не може розглядати скарги громадян на служителів Феміди, оскільки законом передбачено, що це виключно в компетенції Кваліфкомісії. «Як 8 чоловік справлятимуться із 8 тис. скарг, які надійшли до нас у 2009 році, не відомо, - зазначає він. – Краще б вже законодавці прописали, що скаржитися на суддю можна лише у апеляційному та касаційному порядку».

         Серед питань із залу від громадських діячів до учасників заходу прозвучали прохання роз’яснити певні моменти, які стосуються річної затримки у суді розгляду справи щодо необґрунтованого підняття тарифів на комунальні послуги киянам, незадовільного стану будівлі Шевченківського районного суду міста Києва та певних колізій господарського законодавства.

          Підводячи підсумок, слід зазначити, що проведення таких слухань є першим кроком наближення до світових стандартів розуміння правової держави, адже механізм роботи судів повинен бути зрозумілим для суспільства.