flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ПРОЕКТ "ЗРУЧНИЙ СУД". ДОСВІД ПРАКТИЧНОЇ РЕАЛІЗАЦІЇ

20 травня 2020, 14:52

 

Наталія Чумак

Заступник начальника

Територіального управління Державної судової

адміністрації в місті Києві

 

В першу чергу, хочу висловити вдячність організатором проєкту «Зручний суд» за запрошення до участі в реалізації надзвичайно важливої ідеї запровадження в судах клієнтоорієнтованої системи інформування відвідувачів суду.

Адже сьогодні задоволеність відвідувачів суду як споживачів судових послуг є ключовим фактором ефективного та успішного судового адміністрування. Сучасні професійні судові адміністратори перетворюють систему правосуддя з бюрократичної на більш клієнтоорієнтовану*.

І на цьому шляху нам вкрай необхідний такий проєкт, спрямований на допомогу у створенні грамотної, продуманої до дрібниць системи інформування громадян, що до того ж має привабливий та уніфікований дизайн, адаптований для будь-якого приміщення суду.

       

Для реалізації проєкту "Зручний суд" була створена робоча група, до складу якої увійшли представники програми USAID “Нове правосуддя”, Центру демократії та верховенства права, Ради суддів України, Територіального управління Державної судової адміністрації в місті Києві та пілотних судів проєкту: Голосіївського районного суду м.Києва, Святошинського районного суду м.Києва та Деснянського районного суду м. Києва. 

Наша співпраця з проєктом ГО ЦЕДЕМ «Зручний суд» показала, наскільки плідною та корисною може бути така колаборація, коли цікава ідея, запропонована представниками громадськості, за підтримки програми міжнародної технічної допомоги (Програма USAID «Нове правосуддя») трансформується спочатку в якісний дизайнерський продукт, а потім у судової влади віднаходяться ресурси для практичної реалізації такої ідеї, і, як результат, ми маємо набір нових інформаційних стендів, розміщених у приміщенні конкретного суду.


              

 

А тому, будучи учасником робочої групи по практичній реалізації проекту «Зручний суд»  в якості представника територіального управління Державної судової адміністрації України в місті Києві,  я змогла зосередитися на матеріальних речах, а саме на розробці макетів стендів та інших елементів інтер’єру судового офісу для розміщення  інформаційних матеріалів, розроблених ЦЕДЕМ із залученням представників трьох пілотних районних судів міста Києва - Голосіївського, Деснянського та Святошинського.

 

Отже, в ході реалізації проєкту «Зручний суд» було розроблено макети наступних інформаційних матеріалів для друку та розміщення на веб-сайті судів :

1.             ПЛАКАТИ (кольоровий друк, формат А1 або А2):

-          Організація роботи суду

-          Подання позовної заяви

-          Судовий збір

-          Права учасників судового процесу

-          Правила поведінки в залі судових засідань

-          Безоплатна правова допомога

2.        БУКЛЕТИ (кольоровий друк, формат А4 з двома фальцами)

-          Вирішення спору в процесі медіації

-          Протидія домашньому насильству

-          Суд за участі присяжних

-          Досудова пробація

3.        КОРИСНА ІНФОРМАЦІЯ (кольоровий друк, формат А4)

-          Визначення територіальної підсудності цивільних і адміністративних справ

-          Особи, звільнені від сплати судового збору

-          Ставки судового збору, інша інформація по сплаті.

-          Алгоритми підготовки деяких процесуальних документів

4.   ЗРАЗКИ ПРОЦЕСУАЛЬНИХ ЗАЯВ (для розміщення на веб-сторінці суду).

Зазначені матеріали у стислому вигляді та у доступній формі інформують громадян про основні послуги, що надаються судами та організаціями, дотичними до системи правосуддя, а також містять QR-коди, посилання на відповідні веб-сайти та номери телефонів.

У випадку змін у законодавстві чи необхідності оновлення певної інформації, макети можна редагувати.


     

 

Зважаючи на різні види та формати запропонованих інформативних матеріалів, нам необхідно було продумати конструкцію відповідних інформаційних стендів з інтеграцією до них таких елементів,  як плакати А1, кармани для аркушів А4, кармани для буклетів, перекидні системи тощо.

Також важливо було підібрати дизайн для таких інформаційних дошок, який би ідеально поєднувався з іншими елементами оформлення  приміщення суду.

      

Таким чином, були розроблені кілька форматів інформаційних дошок, а також визначені для них місця розташування у кожному з пілотних судів.

 

Розміри враховували розташування на стенді різних елементів, висота кріплень передбачала  зручність у користуванні різними категоріями відвідувачів.

Отримавши кінцевий варіант інформаційних матеріалів, ми змогли зробити відповідне замовлення поліграфічному підприємству.

Через деякий час нові сучасні, зручні у користуванні інформаційні дошки зайняли свої місця у приміщеннях трьох пілотних судів. Окрім настінних стендів, частину інформаційних матеріалів було вирішено розмістити на окремих  перекидних стійках та в настільних буклетницях.

В результаті практичної реалізації проєкту «Зручний суд» кожен пілотний суд отримав набір з п’яти тематичних інформаційних дошок для розміщення у публічному просторі приміщення суду:

1.Організація роботи суду

2.Здійснення платежів

3.Подання позовної заяви

4.Інформація для учасників судового процесу

5.Корисна інформація,

а також плакати на міцній ПВХ-основі «Правила поведінки в залі судових засідань» для розміщення у кожному залі судового засідання.

У разі необхідності оновлення інформації плакати можна надрукувати та наклеїти на стенд

 

Найкраще про  реальні результати цієї плідної співпраці судової влади, міжнародних донорів  і представників громадянського суспільства засвідчать наступні фотоілюстрації.

 

  

 

  

    

 

   

Відтепер разом з ГО ЦЕДЕМ ми з нетерпінням очікуємо можливості отриматити зворотній зв'язок від кінцевих стейкхолдерів  проєкту "Зручний суд", а саме відвідувачів пілотних столичних судів.

 

Більше інформації про проєкт "Зручний суд" в новому випуску журналу "ВІСНИК Інституту судового менеджменту" 

за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1WF34-TeJAQ3WGqBAoB4TXncwal7TXht4/view?usp=sharing